ידע זה כוח

חינכו אותנו מגיל צעיר שאם נלמד, נצליח, שידע זה כוח – אני מצטער לאכזב אותך, זה לא מדויק! חשוב כמה אנשים בעלי ידע במגוון תחומים אתה מכיר שאינם מצליחים. כיום הצלחה פירושה אדם שמרוויח משכורת כמו בעשירון העליון, בעל ממון רב ונכסים. כלומר, ההגדרה המדויקת יותר צריכה להיות: ידע שמתורגם לכסף זה כוח. 

בעבר היינו עובדים קשה בשביל להשיג מידע חיוני במגוון תחומים. כיום, בזכות האינטרנט, המון מידע זמין ונגיש לכולם באמצעות הרשת, וכל ילד יודע לפתוח דפדפן, להקליד את השאלה בגוגל ולקבל תשובה מדויקת בתוך שניות. הקלות שבה ניתן להשיג ידע שינתה את כללי המשחק! כיום גם אם תלמד לתואר ראשון כללי או תיקח קורס להתפתחות אישית, צר לי לאכזב אותך שוב, זה לא בהכרח יגרום לך להצליח!

ידע רלוונטי זה כוח

כדאי שתפנים! ידע שמוכנים לשלם לך עליו – זה כוח! כדי לתרגם את הידע שלך לכסף, אתה פשוט צריך להיות ממוקד במשהו אחד בלבד, להתמקצע במקצוע שמוכנים לשלם לך עליו, וככל שתתמחה בתחום, כך תוכל לקבל על הידע שלך יותר כסף. לדוגמה: אם תתמחה במתמטיקה ותדע להסביר ולשווק את עצמך, אני מבטיח לך שבתוך פרק זמן קצר תוכל ללמד אחרים. בקבוצות של כ-7 תלמידים ניתן לגבות מכל תלמיד 60 שקל לשעה – חישוב מהיר יוכיח לך שאתה יכול להרוויח כ-420 שקל לשעה. זה נכון במגוון מקצועות הוראה. עובדה, שוק השיעורים הפרטיים בישראל מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה.

מצד שני, אם תלמד לתואר ראשון כללי, תקרא הרבה מאמרים ברשת ותראה חדשות כל יום, צר לי לאכזב אותך, אמנם תהיה אדם מאוד מעניין לשיחת חולין, אבל יהיה לך קשה לתרגם את הידע שלך לכסף וככל הנראה תרוויח משכורת ממוצעת.

האתגר האמיתי – להפוך את הידע לכסף

על מנת להפוך את הידע לכסף, אתה צריך למצוא פתרון לבעיה אמיתית, להתמקד בלהיות מומחה בתחום שמוכנים לשלם לך עליו כסף, ללמוד לשווק את עצמך על מנת להגיע לכמה שיותר אנשים ולגרום להם לשלם לך על הידע שרכשת. לדוגמה: הרבה אנשים רוצים לרזות. כולם יודעים שכדי שהרצון יהפוך למציאות צריך להקפיד לאכול במידה ולהתאמן. למרות העובדה שהדבר ידוע לכולם, לא חסרים מכונים וסדנאות שישמחו לעזור לך לפתור את בעיית עודף המשקל ולרזות. תמורת סכום סמלי כמובן. עובדה, תעשיית הדיאטות פורחת בכל העולם, בארצות-הברית היא מגלגלת כ-50 מיליארד דולר בשנה ובישראל – כ-45 מיליון שקל בשנה.

שלבים נוספים במעבר מידע לכוח

יישום הידע והפיכתו לכסף – שלב זה מותנה ביכולת שלך לשנות הרגלים. ידוע ש-95% מהפעולות שאנו עושים ביום-יום נקבעים מטעמים הישרדותיים. למד איך לבצע פעולות שיקדמו אותך ולא מכוח ההרגל, על אוטומט, כמו 90% מהאוכלוסייה!

למד לשנות את אופן קבלת ההחלטות – רוב האנשים פשוט לא מקבלים החלטות, שזו ההחלטה הכי גרועה! הקדש לעצמך לפחות כשעה ביום ללימוד והתמחות בתחום העיסוק שלך ולהתפתחות אישית, וקבל החלטה אחת קטנה שתשפיע לחיוב על העתיד שלך.

דחף את עצמך – עברת את גיל 21? התעורר! אף אחד לא ידחף אותך קדימה. עד עכשיו היית במסגרת, מרגע שנולדת עד השחרור מהצבא היה לך סדר יום, כיום אתה אדון לעצמך. חשוב כל הזמן איך להשתפר בתחום שלך, שפר את יכולות השיווק שלך, חשוב כל הזמן איך אתה ממציא מוצר טוב יותר מהמתחרים שלך, אל תפסיק ללמוד ואל תאפשר לאף אחד להפריע לך בדרך למטרה שהצבת לעצמך.

ממש את הפוטנציאל שלך – הרבה אנשים משקיעים זמן וכסף בלימודי תואר ראשון, בקורסים ובסדנאות ולא משתמשים בידע שלמדו ליצירת כסף ולקידום המטרות שלהם. ידע שלא מתורגם לכסף לא שווה את ההשקעה.

התמקד – לימודי תואר זה נחמד, אבל זה לא ממוקד! אתה לומד הרבה וסופג ידע רב בעוד שברוב התחומים 70% מהידע האקדמי אינו בא לידי ביטוי באופן פרקטי. מומלץ לזכור – הסוד איך להצליח בחיים הוא להתמקד בדבר אחד ולעשות אותו הכי טוב מכולם. אל תיבהל, למזלך רובם לא באמת מומחים. אני סומך עליך שאתה הוא היוצא מן הכלל.

סבלנות – כל דבר בחיים הוא תהליך, אין קיצורי דרך והסיפורים על התעשרות מהירה קיימים בעיקר באגדות או בסרטים. בנה לעצמך תוכנית מסודרת וקח הרבה אוויר. כדאי שתפנים –  התמחות בתחום מסוים היא תהליך שנמשך מספר שנים.

למד מטעויות – איש אינו חף מטעויות! אל תפחד לטעות, גם בעלי העסקים המצליחים ביותר כשלו במספר עסקים עד שהצליחו. למד מכל טעות וזכור – מי שלא עושה לא טועה.

הכוח האמיתי הוא הניסיון שלך – ידע תיאורטי יכול להיות נחמד, אבל לא יעיל במיוחד. אתה חייב לצבור ותק מעשי. זוהי דרך הלימוד הטובה ביותר – אין חכם כבעל ניסיון.

לסיכום: ידע רלוונטי הוא תנאי הכרחי להצלחה, אך לא די בו. האתגר האמיתי של כל אחד הוא למצוא את הכישרון החבוי בתוכו, ללמוד איך לבדוק את סיכויי ההצלחה בתחום, ולהבין שככל שהסיכויים להצלחה גדולים יותר, הם שווים את ההשקעה. למד איך לפתח את היכולות שלך בתחום, למד איך ליישם את הידע ולהפוך אותו לכסף, למד לקבל החלטות, הגדר לעצמך מטרה ואל תוותר לעצמך! זכור, אין הצלחה קלה וגם את הקשה של הלחם אוכלים!

צור קשר

לשיחת חינם הקלד מספרך