מקצועות העתיד

אלפי סטודנטים מתחילים ללמוד כל שנה במוסדות אקדמיים שונים במטרה לרכוש מקצוע מבוקש. אחד הקריטריונים החשובים שמומלץ לבחון הוא אילו מקצועות יהיו עדיין רלוונטיים בעוד 20-15 שנה. אף סטודנט לא רוצה להשקיע שלוש-ארבע שנים בלימוד לתואר ראשון ועוד כמה שנים בהתמחות במקצוע ולגלות אחרי שש-שבע שנים של השקעה מפרכת שהמקצוע שבחר כבר לא רלוונטי!

כשמנסים להחליט מה ללמוד, צריך לאפיין את העשורים הקרובים: האוכלוסייה מתבגרת, יהיו המון אנשים זקנים; עולם הרובוטים מתפתח בקצב מסחרר במטרה להחליף את כוח האדם האנושי ולמקסם רווחים לבעלי עסקים; העולם נעשה מודע לצורך באנרגיה ירוקה ולא מזהמת; חידושים בתחבורה פרטית וציבורית ופערים חברתיים שרק הולכים וגדלים. בנוסף, על פי מחקרים סטטיסטיים, בדור הנוכחי אנשים מחליפים עבודות כל שלוש-ארבע שנים, לכן לא משנה איזה מקצוע תבחר, העיסוק שלך ישתנה או ישודרג בצורה משמעותית לפחות פעם אחת במהלך הקריירה שלך.

להלן מקצועות שיהיה להם ביקוש גם בעשורים הקרובים.

מקצועות ההנדסה והרובוטיקה

מחשבים – תגבר הדרישה למקצועות המחשב למיניהם, החל מתכנות, מפתחי תוכנה וחומרה, פיתוח ועיצוב אתרי אינטרנט, פיתוח אפליקציות.

בינה מלאכותית – אחד התחומים המתפתחים בעולם המחשבים. בינה מלאכותית היא מחשבים בעלי יכולות של בינה אנושית המתבססות על מידע קודם.

ניהול מערכות מידע – מקצוע המשלב ניתוח מידע, עיצוב וניהול פרויקטים בתחום מערכות מידע.

מקצועות ההנדסה – הנדסת חשמל, הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מכונות.

מחשוב ענן – בעידן האינטרנט המון מידע אישי וציבורי נמצא ברשת. למשל, בחוות שרתים באמצעות ענן.

רובוטיקה – חברות פרטיות, התעשייה הצבאית ומדינות משקיעות מיליונים בפיתוח רובוטים כדי לחסוך בכוח אדם.

הנדסה ביו-רפואה וטכנולוגיה – חשוב להבין שענף זה מורכב מכמה תחומים (בהם פיזיקה, כימיה, הנדסה, מתמטיקה, מחשבים, רפואה, ביולוגיה, אלקטרוניקה), שעוסקים בניסיונות לספק פתרון הנדסי לבעיות רפואיות באמצעות מכשור רפואי מתקדם. אלפי מחקרים נעשים בתחום הרפואה כדי לפתור בעיות לתועלת האדם.

אנליסט – חברות רבות משתמשות במאגרי מידע (דאטה). יש צורך באנליסטים מומחים שינתחו את המידע, ילמדו את דפוס ההתנהגות ויסיקו ממנו מסקנות.

האקינג – בנקים, חברות אשראי, חנויות, מפעלים וארגונים נוספים שומרים המון מידע אישי על הלקוחות שלהם. יש צורך במערך אבטחה מיוחד כדי לשמור על פרטיות הלקוח. האקר יהפוך למקצוע מבוקש.

רפואה גריאטרית וסיעוד – בדור הנוכחי תוחלת החיים ארוכה יותר מאשר בעבר. יש פער משמעותי בין נותני השירות בתחום הסיעוד והרפואה ובין הצורך הציבורי. יש דרישה לעוד רופאים ועובדי סיעוד. בנוסף, מי מאיתנו לא היה רוצה לחיות כמה שנים נוספות. ברור שמי שימצא פתרון טוב להשלכות של הארכת תוחלת החיים, תהיה לו עבודה לדורי דורות.

תקשורת ותקשורת חזותית – השילוב של האינטרנט, המכשירים הסלולריים החכמים ושוק הפרסום מחייב אנשי מקצוע עם יכולות מתקדמות, יצירתיות והמון יכולת אלתור. מנהלי מדיה חברתית, שיווק דיגיטלי בפייסבוק וברשתות החברתיות – עולם המדיה והפרסום מלווה אותנו בכל מקום ובכל רגע.

קוסמטיקה – אנו חיים יותר שנים, כדאי ללמוד ולהתמחות בצמצום נזקי הזקנה, קוסמטיקה, שיפור המראה החיצוני. כולנו רוצים להיראות צעירים יותר.

בנייה ירוקה – תחום הבנייה הירוקה תופס תאוצה במטרה לחסוך באנרגיה (חשמל, מים), לעבוד עם חומרים ידידותיים לסביבה וחומרים שניתן למחזר. תכנון נכון של בניין יאפשר חיסכון באנרגיה. יזמים יהיו זקוקים לאדריכלים ומהנדסים שמתמחים בתחום.

קלינטק איכות הסביבה – פיתוח מוצרים שמשפרים את הביצוע התפעולי ובמקביל מפחיתים עלויות ומשפרים את צריכת האנרגיה. לדוגמה: טכנולוגיות מִחזור, שיטות להתפלת מים, ניצול אנרגיה סולארית ועוד.

מקצועות פנאי – בעולם המודרני, שבו המודעות לאורח חיים בריא גדלה בד בבד עם הצורך למלא את שעות הפנאי, נוספו מקצועות מבוקשים, כמו מאמני פילאטיס ויוגה, מטפלים בהידרותרפיה, פיזיותרפיה ויועצי בריאות.

שיווק ומכירות – התחרות בין החברות השונות רק תגדל עם השנים, ואנשי שיווק ושירות לקוחות עם כישורים ומיומנויות גבוהות יהיו מבוקשים.

חינוך – יש כל כך הרבה מקצועות. אנו חיים בעולם מלא ידע שרק הולך וגדל. מישהו צריך ללמד. אנשי חינוך טובים יהיו מבוקשים עוד הרבה שנים.

לסיכום: יש הרבה מקצועות שתהיה להם דרישה בעתיד וגם הרבה מקצועות שייעלמו מהעולם! אנו חיים בעידן של שינויים טכנולוגיים שישנו את שוק העבודה. כדאי להפנים: יהיו הרבה מקצועות שיוחלפו בעתיד בידי רובוטים או מחשבים בזכות טכנולוגיות חדשות של בינה מלאכותית. לכן כדאי לחשוב על מקצועות שבהם רובוט לא יכול להחליף בני אדם. ככל הנראה, בעוד עשור מהיום חלק גדול מהציבור יחליף מקצוע! כבר היום יש הרבה עבודות שמחשבים ומכונות מבצעים, ובמקביל נוצרו עבודות חדשות. כדאי לחשוב בכובד ראש על המקצוע שאנו רוצים לעסוק בו. מומלץ מאוד לשלב במקצוע שנבחר אהבה, כסף וביקוש – היום ובעוד 20 שנה – ובהתאם לכך לקבל החלטה: לעשות דבר אחד טוב יותר מכולם!

צור קשר

לשיחת חינם הקלד מספרך