איך לבחור מקצוע

יש שתי אפשרויות עיקריות לבחירת מקצוע.

אפשרות ראשונה: אני זורם עם החיים. עובד בעבודות מזדמנות, קם מתי שמתחשק לי, עובד בממוצע כ-8 שעות ביום ועושה מה שבא לי. אחת לכמה חודשים אני מחליף את מקום העבודה שלי כי נמאס לי מהבוס ובא לי להכיר אנשים חדשים. אני עובד ממוצע ולכן אני מרוויח כ-10,000 אלף שקלים בחודש. לא בא לי לחשוב על העתיד או לקבל החלטה בקשר אליו. בא לי פשוט לזרום!

זהירות! אתה עושה את טעות חייך! התעורר! לא לקבל החלטה זו ההחלטה הכי גרועה!

אם נראה לך ש-10,000 שקלים יספיקו לך כדי לחיות במדינת ישראל, אתה טועה בענק! שלא לדבר על זה שלהחליף עבודה כל כמה חודשים זה סיוט! למצוא עבודה, ללכת לריאיון עבודה, שוב למכור את עצמך לבוס חדש בחברה חדשה! להתחיל כל פעם עם שכר מינימלי, כי אתה צריך להוכיח כל פעם מחדש כמה אתה שווה! ברור שזה לא חכם וממש לא מומלץ! כך אתה מבטיח לעצמך סבל במשך שנים!!!

אפשרות שנייה: לבחור מקצוע בצורה שקולה. בחירת מקצוע היא אחת ההחלטות החשובות בחיים ואסור להקל בה ראש! לכן יש לשים לב לארבע הנקודות הבאות:

1.לבחור מקצוע שאוהבים. חשוב להבין, בשביל להצליח ולהרוויח טוב צריך לעבוד במקצוע אחד במשך כמה שנים. אי-אפשר להתמיד בעבודה שלא אוהבים שנים על גבי שנים. אם מחליפים מקצוע לעתים קרובות מדי, חוזרים לנקודת ההתחלה כל פעם מחדש, השכר נפגע ואין אפשרות לצבור ניסיון! אם לא אוהבים מקצוע מסוים, לא מתקרבים אליו!

מצד שני, אם אני אוהב את תחום העיסוק שלי, אני מתמיד בו שנים ארוכות וכל הזמן חושב איך אוכל להשתפר ולעשות את העבודה שלי יותר טוב, יותר יעיל, יותר מקצועי. אני מפעיל כל הזמן את הדמיון במטרה אחת ברורה: להיות הכי טוב בתחום שבחרתי לעצמי.

2.מקצוע שיש בו כסף. אפשר לבחור בעבודה שאוהבים, אבל אם היא לא מתגמלת מספיק, ברוב המקרים אני אתחיל לצבור מרירות ואכזבה לאחר כמה שנים! בכל סוף חודש יימאס לי לראות את תלוש המשכורת, שלא מאפשר לי להתקיים בכבוד. יש הרבה מקצועות שמרווחים בהם טוב.

בבחירת מקצוע אבחר בכזה שאפשר להרוויח בו לפחות פי שלושה משכר המינימום!

3.מקצוע שיש לו ביקוש. דוגמה: אם אני אדם שאוהב מאוד גננות ואוהב לדבר על זה, ובנוסף, יש לי כישורי הדרכה ואני יכול ללמד כל אחד על פרחים ועציצים. הבעיה היא למצוא את מי שיכול לשלם 120 שקלים כדי ללמוד על פרחים ועציצים. למה שיש לי להציע אין ביקוש, כי המידע זמין חינם באינטרנט! לא מומלץ!

מצד שני, אם אני טוב במתמטיקה או באנגלית (רצוי שאהיה מעולה!) ויש לי תשוקה ללמד, אני יכול לגבות 120 שקלים לשעה. אני אשקיע בתלמידים שלי כדי שיהיו מרוצים, ומהר מאוד יהיו לי המון לקוחות. אני אוכל לפתוח קבוצות לימוד לפי רמות ולגבות על שיעור עם כמה תלמידים מחיר זול יותר משמעותית. כך, אם יש לי קבוצה של חמישה תלמידים וכל אחד משלם 60 שקלים לשעה, ארוויח 300 שקלים לשעה! כך יש לי אפשרות להתפתח ולהרוויח יותר. אין ספק שלמקצועות האלה יהיה ביקוש גם בעוד עשרות שנים! מומלץ!

4.האם יהיה צורך במקצוע שנבחר בעוד 20-15 שנה מהיום. חשוב להבין, יש מקצועות שצריך להשקיע בהם לפחות שלוש שנות לימוד באוניברסיטה או במכללה. לאחר מכן צריך להתמקצע עוד שנתיים-שלוש. כלומר, סך הכל השקעה של חמש-שש שנים לא פשוטות של לימודים קשים ועבודה סיזיפית (ואוי למי שלאחר כל השנים המפרכות שעבר יגלה שטעה בבחירה שלו. טעות כזו עולה ביוקר)!

לסיכום: אני מאמין שלכל אחד מאיתנו יש ייעוד בחיים, משהו שהוא אוהב לעשות, עושה אותו היטב ויש בו כסף וביקוש. על כל אחד ואחד מאיתנו מוטלת המשימה למצוא את ייעודו בחיים. קרא על מקצועות העתיד ומצא את הייעוד שלך!

צור קשר

לשיחת חינם הקלד מספרך

מרצה הקורס: מור קורן

מור קורן הוא בוגר מצטיין בעל תואר שני במדעי המחשב, כותב ומחבר ספרי לימוד לפסיכומטרי. בשנת 2006 החליט מור קורן לפתוח בית ספר לפסיכומטרי כשלנגד עיניו מטרה אחת: לבנות קורס הכנה לפסיכומטרי ברמה גבוהה, שבמסגרתו יוכל כל תלמיד להתקדם בקצב שלו ולקבל את כל הכלים שיעזרו לו להצליח בבחינה הפסיכומטרית…

למור קורן, מייסד ומנהל בית הספר, יש תואר MA בהצטיינות במדעי המחשב. הניסיון שלו בהוראה כולל יותר מ-20 שנה, שבהן לימד במוסדות אקדמיים, כמו אוניברסיטת בר-אילן ושנקר ובמכללת תל-אביב.

השקפתו של מור קורן: כל אחד יכול להגיע לעצמאות כלכלית – אל תתפשר על העתיד שלך!
קרא עוד